W&G0 2022
mail:
biuro(at)poniatowka(dot)pl
tel.: +48 727 918 883
Fundacja Poniatówka Polska
ul. Władysława Łokietka 20
86-010 Koronowo
NIP 554 293 31 10
KRS 0000587102
Rachunek bankowy PKO
59 1020 1462 0000 7302 0296 9087
Płatności obsługują:
sprawozdania
źródła
dla NGO
zagrodazmiloscido
Wystawa
drewno
W międzywojniu na terenie dzielnicy zachodniej jak grzyby po deszczu wyrastają drewniane osady – Poniatówki. Nazwę zawdzięczają ówczesnemu szefowi resortu rolnictwa – Juliuszowi Poniatowskiemu. Są świadectwem największej akcji gospodarczej, realizowanej na wsi międzywojennej. Maria Dąbrowska nazywa je w swoich Dziennikach „ślicznymi domkami kolonistów”.
Parcelacja jest udanym pomysłem na zmniejszenie przeludnienia wsi, poprawę warunków gospodarowania i repolonizację ziem byłego zaboru pruskiego. Funkcjonalne kompleksy budynków stają się od razu nowymi warsztatami pracy dla rolników i rzemieślników pracujących na wsi, głównie przesiedleńców z Małopolski, oraz służby folwarcznej.
Sprawna akcja budowlana jest możliwa dzięki wstępnej prefabrykacji w tartakach Lasów Państwowych. Przedsiębiorcy wznoszą obiekty na wcześniej wyznaczonym miejscu. Niespotykany dotąd w Polsce system budownictwa nabiera rozmachu, jednak wojna niweczy dalekosiężne plany. W XXI wieku funkcjonuje jeszcze całkiem spora liczba osad poniatowskich. Są czasami nazywane „dziedzictwem niedostrzegalnym”.
Rok 1935 jest przełomowy dla reformy rolnej. Przebiega ona zbyt wolno, niż się oczekuje. Rozwiązaniem tego problemu, które przeforsował minister Poniatowski jest wprowadzenie drewna jako zasadniczego materiału do budowy ścian. Od tej pory buduje się je z obrobionych bali grubości 15, 10 i 7,5 cm. Buduje się więcej i taniej.
Więcej i taniej nie oznacza gorzej. Chociaż prasa przedwojenna huczy od treści, typu "tandetne budynki", "wiatr kołysze obrazami", "ściany przesiąknięte wilgocią", nic nie zmieni faktu, że w dopiero co wzniesionym budynku drewnianym można praktycznie od razu zamieszkać. Niestety nie można tego powiedzieć
o budynkach murowanych.
Drewno to zdrowy, naturalny, bezpieczny materiał. Posiada korzystne właściwości cieplne, dużą oporność elektryczną, dobrą izolacyjność akustyczną. Co ważne
w dobie różnorakich technologii XXI w.
- pochłania szkodliwe pola emitowane przez sieci, urządzenia elektryczne . Nie elektryzuje się, co jest ważnym walorem użytkowym - drewniane powierzchnie nie przyciągają kurzu.