Jesteś tutaj: Start / Źródła / Archiwum Mówione

Archiwum Mówione

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Archiwum Mówione Poniatówki (AMP) powstało w ramach projektu „Poniatówki – odkrywanie dziedzictwa niepodległej II Rzeczypospolitej”. To miejsce gromadzenia wspomnień Świadków Historii. Te bezpośrednie relacje osób, które mieszkały lub jeszcze zamieszkują Poniatówki stanowią cenne informacje o przeszłości naszego regionu.

AMP to obecnie ponad 50 świadectw w formie nagrań audio lub audio-video, które sukcesywnie są publikowane w serwisie internetowym www.poniatowka.pl. Archiwum jest w miarę możliwości ilustrowane pozyskanymi dokumentami i zdjęciami. Kwerenda jest prowadzona głównie na terenie międzywojennej dzielnicy zachodniej, obejmującej dzisiaj województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie i wielkopolskie.

Wspomnienia uporządkowano alfabetycznie (według nazwisk).

Artykuły

Emilia Bator

9 listopada 2018

Czy jest sposób by „zatrzymać czas”? Najlepszym chyba są zdjęcia. Taki właśnie wybrała Pani Emilia Bator, która lubi wracać do dawnych chwil, przeglądając stare fotografie. To nad pękatym albumem odżywają żniwa z szerokobitką czy wialnią w tle. Ale największą radość Pani Emilii sprawia urodzinowy prezent od wnuczki, za pomocą którego jednym spojrzeniem ogarnia twarze najbliższych.

Czytaj więcej o: Emilia Bator
Przejdź do - Roman & Jan Blejowie

Roman & Jan Blejowie

9 lipca 2019

Dziadek Kaźmierczak, jako dobry pracownik majątku dostał pomoc, aby osiąść na swoim. Poniatówka była większa od innych. Rodzina była muzykalna - grali wszyscy na wszystkim – i na gitarze, i na harmonii, również na grzebieniu. Wtedy „działy się piękne rzeczy” – mówią bohaterowie filmu

Czytaj więcej o: Roman & Jan Blejowie

Andrzej Bogucki & Agnieszka Urbańska

12 sierpnia 2019

„Ja się napracowałam” – mówi Pani Agnieszka. Szczególnie po wojnie, kiedy do domu nie powrócił tata z rosyjskiej tułaczki. W tej sytuacji nie było wyjścia, trzeba było łapać za kosę i kosić. Osadniczka nie bała się też cięższych prac – oborywanie kartofli, czy wpuszczanie słomy na maszynie. Opowieść wspomaga zawodowy historyk, który często przyjeżdżał do ulubionej cioci, a dokumentowanie rodzinnej historii jest jego pasją.

Czytaj więcej o: Andrzej Bogucki & Agnieszka Urbańska

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-25
Data publikacji:2018-11-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Jurak
Liczba odwiedzin:8152