Staramy się o 1% z PIT

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

12 września 2020

Fundacja Poniatówka Polska spełnia wszystkie wymogi, aby uzyskać status OPP, co oznacza uprawnienie do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Organizacja Pożytku Publicznego korzysta też z szeregu przywilejów. Musimy jednak spełnić jeden podstawowy wymóg - posiadać Radę Fundacji.

Zgodnie z Ustawą o pożytku i wolontariacie każda organizacja OPP musi posiadać organ nadzoru. W przypadku naszej Fundacji jest to Rada, która powinna się składać od 3 do 7 osób. Członek Rady Fundacji staje się jednocześnie ambasadorem zbiórek finansowanych z 1%. Najważniejszy obowiązek Rady to nadzór nad prawidłowością wydatkowania środków uzyskanych w ten sposób. Formalności ograniczają się do zapoznania się raz w roku ze sprawozdaniem finansowym i merytorycznym i jego sprawdzenia, czy środki z 1% zostały wydane zgodnie z deklaracją wobec darczyńców. 

Proponujemy jednak potencjalnym członkom Rady, aby zostali naszymi ambasadorami, czyli przy okazji swoich aktywności promowali jednocześnie Fundację na zewnątrz. Nie chcemy posiadać organu nadzoru, który zostanie "zawalony" formalnościami. Naszym celem jest przeprowadzić Fundację na wyższy poziom, uzyskać wyższą jakość działań. Rada Fundacji pomagając uzyskać status Organizacji Pożytku Publicznego zapewni Fundacji wizerunek wiarygodnej organizacji.

Niezbędne formalności do uzyskania statusu OPP:
- powołanie Rady przez Fundatora,
- wybór przewodniczącego i zastępcy,
- złożenie formularzy do KRS, w tym formularza KRS-WKRS-W, zawierającego dane osób wchodzących w skład organu.
wpis na listę prowadzoną przez dyrektora NIW-CRSO.

Terminy:
- zyskanie wpisu do 30 listopada 2020, żeby uzyskać uprawnienie za rok bieżący, w przeciwnym razie będziemy rok "do tyłu",
- złożenie dokumentów do KRS - niezwłocznie - ponieważ rozpatrzenie trwa od miesiąca do dwóch.

Więcej o statusie OPP można przeczytać na stronie NIW-CRSO.
Poniższa infografika prezentuje przywileje i obowiązki organizacji o statusie OPP.
 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-09-12
Data publikacji:2020-09-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Jurak
Liczba odwiedzin:570