Prosimy o materiały

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 marca 2020

Zakończyliśmy projekt dotyczący Poniatówek, został on rozliczony, a sprawozdanie przyjęte. Co dalej, jakie mamy plany? Są dalekosiężne, łącznie z utworzeniem funduszu remontowego i uruchomieniem konkursu dla właścicieli. Wiąże się z tym jednak konieczność pozyskania najpierw środków, a właściwie stałych źródeł finansowania, które umożliwiłyby w pierwszej kolejności wymianę dachów (na których przeważnie mamy eterenit) oraz remont elewacji wraz z oknami i drzwiami - to potrzeby najpilniejsze. Podjęliśmy kilka prób na pozyskanie środków finansowych (na razie projektowych) i zobaczymy wkrótce czy skutecznych. Mamy też inne plany, ale o nich innym razem.

Korzystamy z okazji i cały czas dokumentujemy Poniatówki, bo materiałów archiwalnych jest całkiem sporo. Proponujemy też Państwu w czasie globalnego spowolnienia koronawirusem aktywne włączenie się w przekazywanie nam takich materiałów (zdjęć, dokumentów, wspomnień - w formie skanów, nagrań, kopii wykonanych smartfonem). Każde źródło jest bezcenne (nasi Świadkowie Historii często zaczynali rozmowę tak - Ja to za bardzo nie wiem, nie pamiętam, nic nie mam - ale po chwili rozmowy zostały z pamięci wywołane prawdziwe perełki a światło dzienne ujrzała fotografia, która przeleżała lata na dnie szuflady. Takie momenty to małe przełomy, cenne dla każdego badacza, pokazujące że warto dokumentować, badać i odkrywać dziedzictwo - powtórzmy raz jeszcze - Poniatówki to cenne dziedzictwo kulturowe. Warto tu przypomnieć słowa prof. Małgorzaty Drożdż-Szczybury z Politechniki Krakowskiej, która w krótkim eseju o Poniatówkach w 2015 roku napisała “„poniatówki są jeszcze obecne w krajobrazie polskiej wsi, ale jeżeli nie zostaną podjęte realne działania ratunkowe za kilka lat mogą pozostać tylko na zdjęciach, nazwach miejsc” .

Początek już jest. Mamy Szlak turystyczny, mamy Archiwum Mówione, budujemy bazę dokumentów. Czas na kolejny krok, który będzie łatwiej postawić razem z Państwem. Zapraszamy zatem do współpracy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-03-17
Data publikacji:2020-03-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Jurak
Liczba odwiedzin:63